Projektowanie oraz aranżacja wnętrza domu wymaga od jego twórców przemyślanych decyzji tak, aby w efekcie końcowym dana przestrzeń była spełnieniem marzeń dla jego właścicieli . Istotą udanego projektu jest połączenie w jedną spójną całość estetyki wykonania, funkcjonalności jak również najwyższej jakości materiałów. Warto jest w pełni wykorzystać przestrzeń, by uzyskać efekt przestronności i komfortu. Bardzo ważnym elementem podczas urządzania pomieszczeń jest wybór mebli. W zależności od rodzaju i przeznaczenia powierzchni ich dobór będzie polegał na innych zasadach. Zaprzyjaźnieni projektanci zajmujący się aranżacją wnętrz w Bydgoszczy dali kilka cennych rad przydatnych podczas wyboru mebli do konkretnego wnętrza.

Nowoczesne meble kuchenne na zamówienie od Mobiliani.

Nowoczesne meble kuchenne na zamówienie od Mobiliani.

Kuchnia przede wszystkim

Najczęściej użytkowanym pomieszczeniem jest kuchnia, dlatego należy poświęcić jej wiele uwagi. Najważniejszą cechą tego pomieszczenia jest funkcjonalność. Podczas przygotowywania posiłków może się przydarzyć mnóstwo nieoczekiwanych zdarzeń, których to skutki niejednokrotnie są uciążliwe do usunięcia. Utrzymanie czystości i jednoczesna dbałość o dobry stan mebli kuchennych jest nie lada wyzwaniem.

Z tego powodu pierwszym kryterium przy wyborze mebli do kuchni jest faktura i materiał, z którego zostały wyprodukowane. Materiały te powinny cechować się wysokimi parametrami technicznymi i być odporne nie tylko na ciężkie zabrudzenia, ale również na działanie wysokich temperatur, pary wodnej, długotrwałego zalewania oraz na różnego rodzaju odpryski i zarysowania. Jak wiadomo blat roboczy w kuchni jest najbardziej narażony na tego typu zagrożenia, dlatego najodpowiedniejszym materiałem wykorzystanym do jego produkcji będzie kamień szlachetny taki jak granit bądź marmur. Alternatywą może być płyta MDF, która jest świetnym rozwiązaniem przy ograniczonych środkach finansowych, ponieważ spełnia większość parametrów.

W zabudowie kuchennej dobrze jest uwzględnić system, który spowalnia proces zamykania szuflad i szafek, pozwala to na dłuższe użytkowanie przy jednoczesnej ochronie mebli. Wszystkie wyżej wymienione cechy składają się na solidność i wytrzymałość co daje poczucie zadowolenia i przyjemność korzystania z najwyższej jakości produktów.

Meble w aranżacji wnętrza salonu - Mobiliani.

Meble w aranżacji wnętrza salonu – Mobiliani.

Właściwy projekt i aranżacja wnętrza

Kolejnym punktem jest wykończenie i dopasowanie mebli do stylu wnętrza. W czasie zakupów trzeba zastanowić się nad lokalizacją danego mebla, odpowiednio dostosować go do przeznaczonej mu funkcji i zwrócić uwagę na fronty i ich formę. Stawiając na naturalność najlepszym rozwiązaniem jest drewno, które swoimi niezliczonymi właściwościami pozwoli uzyskać pożądany efekt na wielu płaszczyznach. W  stylu  nowoczesnym najczęściej wybierane fronty są gładkie, które cechują się wysokim połyskiem, ponieważ większy nacisk stawiany jest na estetykę i wrażenia wizualne, dlatego istotne jest, aby materiał był odporny na zarysowania, o które nie jest trudno.

Fukncjonalny stół do kuchni

Jeszcze jednym nieodzownym elementem kuchni czy też jadalni jest stół. To właśnie przy nim gromadzą się członkowie rodziny i goście. Powinien być punktem reprezentacyjnym na danej przestrzeni. Rozmiar stołu powinna być proporcjonalny do wielkości pomieszczenia oraz dostosowany do ilości gromadzących się przy min osób. Kształt natomiast należy dopasować do klimatu i stylu panującego w mieszkaniu, kuchni, jadalni lub salonu. Najpopularniejsze są stoły drewniane ze względu na jakość i stabilność. W nowoczesnych aranżacjach rewelacyjnie sprawdza się stół szklany, który podkreśla wyjątkowość i niebanalność otoczenia.

Szafa wnękowa Mobiliani we wnętrzu salonu.

Szafa wnękowa Mobiliani we wnętrzu salonu.

Wykończenie mebli

Przechodząc do kolejnych pomieszczeń czyli sypialni i salonu, przy doborze mebli warto zadbać o szczegóły jakimi są uchwyty, zdobienia i wykończenie. To właśnie te elementy pozwalają wyrazić osobowość i pomagają tworzyć jedyny i niepowtarzalny klimat. W sypialni powinna panować atmosfera harmonii pozwalająca w pełni na relaks i odprężenie.

Organizacja wnętrza znacznie wpływa na dobre samopoczucie, dlatego szafy z organizerami to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale możliwość skupienia większości przedmiotów w jednym miejscu przy maksymalnym wykorzystaniu niewielkiej powierzchni. W salonie najczęstszym problemem jest osadzający się kurz. Duże znaczenie ma kolorystyka mebli oraz to czy jest wykonana z powłoki antystatycznej, która w znaczny sposób wpływa ograniczająca na gromadzenie się kurzu.

Aranżacja łazienki

W łazience z reguły znajduje się niewielka ilość mebli aczkolwiek ich właściwości powinny być, również dostosowane do specyficznych warunków . Najczęstszym czynnikami działającymi destrukcyjnie to wilgoć, kamień i zabrudzenia. Szczególną uwagę trzeba skierować na powłokę. Najlepiej sprawdzają się elementy szklane przy odpowiednim zamocowaniu.

A może warto zlecić projektowanie wnętrza doświadczonym architektom?

Wybór mebli do aranżacji wnętrz nie jest łatwym zadaniem. Wymaga dobrego podejścia logistycznego i sprecyzowania na jakich czynnikach konkretnie zależy użytkownikowi. Przy odpowiednio przygotowanym planie można uzyskać spektakularny efekt na wielu płaszczyznach. Doskonale o tym wiedzą specjaliści od projektowania wnętrz w Bydgoszczy.

To właśnie za ich sprawą nie jeden dom stał się realizacją marzeń. To dzięki ich cennym wskazówkom zagospodarowanie wnętrza, zakup i rozmieszczenie mebli oraz urządzeń pozwoli na swobodę ruchu.