Kuchnia mimo tej samej funkcji jaką pełni w każdym domu ma różny wygląd. Jest to uzależnione od stylu jaki preferuje właściciel mieszkania oraz osobistych upodobań. Ten artykuł poświęcony zostanie w całości jednemu z klasycznych stylów jakim jest styl retro przy jednoczesnym wykorzystaniu mebli na wymiar do opisywanego stylu.

Czym wyróżnia się styl retro i jak go rozpoznać?

Styl Retro w kuchni z meblami na zamówienie od Mobiliani.

Styl Retro w kuchni z meblami na zamówienie od Mobiliani.

Przede wszystkim styl retro charakteryzuje się trendami panującymi w latach 50. i 60. Do najbardziej rozpoznawalnych elementów można zaliczyć naturalne i stonowane kolory (brązy, beże, biel w różnych odcieniach) oraz szachownicę wykorzystywaną w układzie płytek czy też naprzemienne kolory szafek lub innych elementów wyposażenia kuchni. Wyróżniającymi elementami są dodatki, najczęściej wykonane ze stali lub metalu kształtami przypominającymi przedmioty pochodzące z pałacu lub starego zamku. Odnosi się to do uchwytów w szafkach, kształtu kranu i rodzaju lamp oświetleniowych. Designerskie dodatki stwarzają klimat, który przywołuje dawne czasy, lecz nie jest on nudny i przygnębiający wręcz przeciwnie, odczuwa się harmonię i spokój.  Przy wyborze sprzętów należy dobrze się zastanowić i dopasować ich wygląd do pozostałej kompozycji kuchni. Świetnie sprawdzą się sprzęty z zaokrągleniami w odcieniach podobnych do kolorystyki kuchni. Patelnie w stylu retro są często wykorzystywane do dekoracji oraz młynki czy nawet talerze. Wszystko zależy od tego jaki pomysł na wnętrze ma właściciel i projektant.

Dlaczego dobrym rozwiązaniem w klimacie retro jest wykonanie mebli na wymiar?

Witryna na zastawę w klimacie retro dla mebli kuchennych - Mobiliani, Bydgoszcz.

Witryna na zastawę w klimacie retro dla mebli kuchennych – Mobiliani, Bydgoszcz.

Po pierwsze ze względu na materiał z jakiego wykonywane są meble na wymiar. W szczególny sposób drewno odnalazło swoje zastosowanie w kuchni kreowanej w stylu retro, ponieważ doceniono w nim barwę i rysunek drewna. Bardzo często naturalność drewna jest pozostawiona i podkreślana w tego typu kuchniach. Pewność odnośnie najlepszej jakości materiału wykorzystywanego w meblach na wymiar determinuje tak powszechne zastosowanie tego rodzaju tworzenia mebli. Oprócz wyglądu właśnie jakość jest najważniejszym kryterium wyboru mebli. Inwestycja w meble musi być opłacalna poprzez możliwość długoletniego użytkowania bez niechcianych zmian w wyglądzie zaprojektowanych mebli kuchennych. Jedynie w meblach na wymiar można zminimalizować możliwość uszkodzeń mechanicznych. Dzięki tworzeniu projektu mebli przy wcześniejszym zmierzeniu i ocenie możliwych zagrożeń można zminimalizować działanie niekorzystnych czynników poprzez wzmocnienie danej powierzchni mebla. Nie ma takiej możliwości przy zakupie mebli w salonach. Jest to duża wygoda w późniejszym użytkowaniu kuchni. Kolejnym punktem a zarazem zaletą mebli na wymiar jest opcja nadania kształtu i wzoru meblom kuchennym. Czasami w salonach ciężko znaleźć meble odpowiadające stawianym przez klientów wymaganiom. W meblach robionych na wymiar nie ma takiego problemu, gdyż w 100% można zaprojektować powierzchnię mebli według upodobań zleceniodawcy. Z kolei w realizacji projektu kuchni w stylu retro niezmiernie ważny jest kształt szafek i ich wzór w połączeniu z uchwytem. Daje to bazę do dalszej aranżacji wnętrza kuchni poprzez dobór odpowiednich dodatków, o których była mowa nieco wcześniej. Zaokrąglone fronty szafek powinny idealnie pasować do stylu retro lecz nie jest to jedyna opcja. Wszystko zależy od wyglądu całości pomieszczenia i spójności wszystkich pozostałych elementów i dodatków. Nawet przy nietypowych powierzchniach z meblami kuchennymi robionymi na wymiar uzyskuje się powalający wygląd kuchni retro.

Podsumowując nie ma lepszego rozwiązania dla kuchni niż użycie mebli na wymiar gdyż wszystko od początku jest zaplanowane i dostosowane do potrzeb użytkowników kuchni i całej przestrzeni kuchennej. Dzięki temu zachowuje się dużo energii, która należałoby poświęcić na dopasowanie mebli do upodobań klienta, a później do pomieszczenia, w którym musiałyby bez zarzutu funkcjonować. Porównując opinię osób, które zmierzyły się z tym zadaniem meble na wymiar to najlepsza z możliwych opcja produkcji mebli.