Półwysep skandynawski zasłyną z produkcji mebli kuchennych na wymiar dawno, dawno temu. Preferowane przez Skandynawów aranżacje wnętrz nie należą do przypadkowych. Jest wręcz przeciwnie – podobnie jak mieszkańcy Wielkiej Brytanii – szczegółowo opracowali oni swój styl, kierując się w nim wybranym nurtem w meblarstwie oraz aranżacji przestrzeni wnętrza. Kuchnia w stylu skandynawskim to przede wszystkim połączenie indywidualnej dla każdego domu funkcjonalności, widocznej w każdym elemencie kuchni stworzonej na wymiar, z pewnym charakterem. Nie znajdziemy tutaj modowych i ekstrawaganckich detali. Wymyślne fronty dla szafek kuchennych też nie zagoszczą w skandynawskiej kuchni, a na lakierowane powierzchnie nigdy tamtejsze Panie domów by sobie nie pozwoliły wiedząc, że wymagają one częstej pielęgnacji.

Kuchnia w stylu skandynawskim

Meble kuchenne w stylu skandynawskim - Mobiliani, Bydgoszcz.

Meble kuchenne w stylu skandynawskim – unikalny, ręcznie robiony stolik na kółkach – Mobiliani, Bydgoszcz.

Mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego od dawien dawna cenili sobie materiały pochodzenia naturalnego, a należą do nich m.in: różne odmiany drewna, kamienie, tkaniny z naturalnych włókien, bez dodatku syntetyków. Z tego właśnie powodu wnętrza w stylu skandynawskim bazują na prostocie, zawsze są funkcjonalne i urządzone w myśl eko.

W praktyce meble kuchenne w stylu skandynawskim równają się z zabudowami wykonanymi z prawdziwego, surowego drewna. Może być ono też pomalowane, ale musi być wzbogacone o elementy dekoracyjne w formie blatu, półwyspu lub wyspy kuchennej w naturalnym, prawdziwym odcieniu drewna, czyli zabezpieczonym jedynie olejem lub lakierem. Ważne jest, aby na meblach widoczne były słoje, struktura wygładzona, a surowość zachowana.

Zabudowa kuchni ze skandynawskim designem

Meble kuchenne w stylu skandynawskim - Mobiliani, Bydgoszcz.

Meble kuchenne w stylu skandynawskim – Mobiliani, Bydgoszcz.

Szafki kuchenne są bardzo charakterystyczne, tzn. możliwie proste. Kształt frontów kuchennych przypomina klasyczny prostokąt, czasami wzbogacony o subtelne frezy lub listwy, które zupełnie nie rzucają się w oczy. Ważne jest to, aby zachować surowość formy. Uchwyty w stylizowanej na skandynawski design zabudowie kuchennej to rzecz gustu. Coraz częściej zastępowane są systemami „Tip – on”, dzięki którym w zupełności możemy zrezygnować z uchwytów meblowych.

Do produkcji górnych szafek w meblach kuchennych na wymiar najczęściej wykorzystywane są szklane szyby, które umocowane są klasycznie za pomocą drewnianych szpros. Wnętrze dzięki temu zyskuje na przytulny i ciepły klimat, odpowiedni dla wnętrza rodzinnego domu.

Meble kuchenne w stylu skandynawskim - Mobiliani, Bydgoszcz.

Ciekawe dodatki do meble kuchennych w stylu skandynawskim- Mobiliani, Bydgoszcz.

Kuchnia w zabudowie w skandynawskim stylu początkowo może dawać wrażenie chłodnej i nadzwyczaj surowej. Być tak jednak wcale nie musi, gdyż wystarczy wprowadzić do niej odpowiednio stylowe dodatki, takie które stosuje się dla typowych wnętrz. Pamiętając o charakterze wnętrza dobór zasłon, półeczek, serwetek oraz wazonów ze świeżymi kwiatami powinien dać efekt pięknego, designerskiego wnętrza spójnego ze stylem skandynawskim. Jeśli zarówno projektowanie wnętrza, jak i realizację projektu wnętrza w stylu skandynawskim chcecie oddać w  ręce doświadczonych fachowców, to zapraszamy do Mobiliani Design z Bydgoszczy.

Skandynawska kolorystyka przy projektowaniu wnętrz kuchni

Meble kuchenne w stylu skandynawskim - Mobiliani, Bydgoszcz.

Meble kuchenne w stylu skandynawskim – stół z drewna – Mobiliani, Bydgoszcz.

Kolorem, który bez wątpienia kojarzy się wszystkim ze Skandynawią we wnętrzach jest biel w różnych tonacjach i odcieniach koloru. Druga zaraz po bieli jest jasna, „czysta”  szarość, bo to ona właśnie króluje w trendach aktualnego, bardziej modowego stylu skandynawskiego. Odcień ecru, rozbielony błękit, pudrowy róż oraz inne rozświetlające barwy, to doskonała podstawa do której klimatu powinno zostać dołączone drewno. Ono właśnie poskreśla ekologiczny i prostolinijny charakter kuchni. Ciemniejsze detale stosowane są jako wykończenie np w postaci zawiasów w szafkach kuchennych, uchwytów, metalowych wzmocnień bądź też drewnianej podłogi, która może być ciemniejsza ale z widocznymi słojami lecz drewniana z prześwitującymi słojami.

W pomieszczeniach z jasną lub pomalowaną na biało podłogą dobrze będzie wyglądał dywanik dekoracyjny w kolorze brązu lub szarościach. Te elementy wprowadzą unikalność w realizacji zamierzonego projektu wnętrza przestrzeni w skandynawskim stylu. Tworząc pierwszy projekt wnętrza należy przede wszystkim skupić się na tym, jaki chcemy uzyskać efekt końcowy oraz czym chcemy się wyróżnić. Ręcznie wykonane przez mamę koronki w rozbielonej tonacji, czy heblowana przez dziadka ławka zyskają na wartości, kiedy na nowo “wejdą” do wnętrza naszego domu.

Charakterystyczne cechy dla kuchni skandynawskiej

Każda aranżacja w skandynawskim stylu opiera się o parę ważnych, kluczowych zasad:

  • minimalizm
  • prostota formy
  • funkcjonalność każdego przedmiotu
  • wykorzystanie naturalnych materiałów
  • jasne, stonowane i rozbielone kolory
  • przestronność
  • przejrzystość
Żywe kwiaty w kazonie na drewnianym stole w kuchni - styl skandynawski, Mobiliani, Bydgoszcz.

Żywe kwiaty w kazonie na drewnianym stole w kuchni – styl skandynawski, Mobiliani, Bydgoszcz.

Dlatego decydując się na urządzanie wnętrza w skandynawskim stylu należy liczyć się z powyższymi zasadami. Wnętrza kuchni również nie można zagracić, tłumacząc to wzrostem funkcjonalności. Nic bardziej mylnego. Każda pani domu ma kilka ulubionych urządzeń i przedmiotów z których naprawdę korzysta, a cała reszta po prostu jest i zaburza harmonię. Zabudowy kuchenne utrzymane w stylistyce skandynawskiej są proste, przez co zupełnie niepozornie wyglądają, kryjąc w sobie szafki z mnóstwem półek systemowych, dzięki, którym prace w kuchni są łatwe i przyjemne. Codzienne życie staje się dzięki temu prostsze, a utrzymanie porządku dziecinne łatwe. W stylu skandynawskim mimo surowości wykończenia kuchni, stosuje się w niej najnowocześniejsze sprzęty kuchenne, które są designersko wkomponowane w zabudowę meblową, lub też zupełnie niewidoczne dla oka, bo ukryte pod frontami szafek kuchennych.

Jeśli jesteście zainteresowani kuchnią w stylu skandynawskim lub jakąkolwiek inną kuchnią stworzoną na wymiar lub według projektu, proponujemy Mobiliani. Mieszkańcy Bydgoszczy i okolic znajdą tu meble kuchenne i nie tylko, ale na pewno te, których naprawdę potrzebują. Bazując na wysokiej jakości materiałach, których indywidualny dobór gwarantuje satysfakcje i wieloletnie, funkcjonalne korzystanie przez domowników i gości. Zapraszamy też do kontaktuoferty mebli kuchennych skrojonych na miarę potrzeb.