Poruszymy dziś temat dość istotny przed urządzeniem nowej kuchni. Często zastanawiamy się na jakie się zdecydować i które będą najlepszym wyborem dla wnętrza naszego domu. Tak, to zdecydowanie jedna z tych decyzji, która wpłynie na design oraz łatwość korzystania z kuchni na co dzień.
Wymiary szafek kuchennych to jeden z kluczowych elementów w projektowaniu kuchni, zwłaszcza tej na wymiar. Na rynku meblarskim wprowadzono standardowe wymiary szafek kuchennych, aby ułatwić pracę wielu ludziom. Dotyczy to głównie gotowych szafek kuchennych dostępnych w sklepach od ręki, wystarczy je tylko złożyć w domu i ustawić w odpowiednim miejscu. Meble kuchenne tworzone na wymiar dają większą swobodę projektowania dopasowanego do oczekiwań i preferencji użytkowników.

Dolne szafki i szuflady w kuchniach na wymiar

Zbliżenie na szafki w meblach na wymiar - mieszkanie, Bydgoszcz.

Zbliżenie na szafki w meblach na wymiar – mieszkanie, Bydgoszcz.

Szafki kuchenne i ich wymiary powinny być dopasowana przede wszystkim do wielkości wnętrza i potrzeb mieszkańców domu. Wysokość szafek kuchennych to oddzielna sprawa. Najczęściej spotykane wysokości w kuchniach na wymiar to 82 cm bez wysokości blatu. Najczęściej spotykana grubość blatów kuchennych to 38 mm, co łącznie daje wymiar 86 cm. Coraz większą popularność zdobywają szafki w wysokości 90 cm z blatem. Przyczyną takich różnic w wymiarach mebli jest to, średnią wzrostu naszej populacji stale wzrasta. Szerokość szafek kuchennych na zamówienie najczęściej jest standardowa (60 cm lub 90 cm) lub specjalna zgodna z wytycznymi Klientów. Szafki kuchenne powinny mieć szerokość od 15 do 90 cm. Kwestia głębokości szafek kuchennych również dzieli się na dwa standardy: głębokość szafek kuchennych wynosi od 50 lub 55 cm, a do tego należy doliczyć blat, czyli kolejne dodatkowe 5 cm. Jeżeli natomiast na szafce kuchennej chcemy umieścić płytę indukcyjną lub płytę gazową, to szerokość i głębokość mebli na wymiar powinny wynosić mini. 60 cm.

Górne szafki kuchenne w meblach na zamówienie

Duża luksusowa kuchnia na wymiar z modną wyspą - designerskie wnętrze.

Duża luksusowa kuchnia na wymiar z modną wyspą – designerskie wnętrze.

Wymiary ich są bardziej zróżnicowane, ponieważ zazwyczaj nie trzeba dostosowywać ich rozmiaru do montowanego sprzętu AGD. Wyjątkiem stanowi okoliczność, kiedy mamy zamiar do wnętrza kuchni wprowadzić wyciąg kuchenny. W takiej sytuacji należy dokładnie przeanalizować wskazówki producenta, a następnie zgodnie z tymi zasadami postępować, szczególnie zwróćcie uwagę na zachowanie dopuszczalnej odległości wyciągu od palników, względem dolnej części zabudowy. Odległość między szafkami dolnymi a górnymi nie powinna być mniejsza niż 45 cm , aby wykonywanie codziennych prac przy blacie było komfortowe i wygodne. Każdy jednak sam powinien indywidualnie zdecydować jaka wysokość będzie dla niego ergonomiczna.

Kuchnie na wymiar dadzą Ci to czego naprawdę oczekujesz

Meble na zamówienie do designerskiego wnętrza kuchni - Bydgoszcz. Projekt wnętrza - JLT Design.

Meble na zamówienie do designerskiego wnętrza kuchni – Bydgoszcz. Projekt wnętrza – JLT Design.

Meble kuchenne na wymiar umożliwiają wykorzystanie każdego centymetra wolnej przestrzeni, w dowolnie zaprojektowany przez nas sposób, co ma szczególne znaczenie w przypadku niewielkich pomieszczeń. Ta opcja polecana jest również do niestandardowych wnętrz, np. poddasze, do którego typowe wymiary szafek kuchennych zupełnie nie pasują. Producenci mebli kuchennych na wymiar najczęściej dają możliwość dowolnego doboru wymiarów szafek oraz szczegółowego dopasowania zabudowy kuchennej do wymagań warunków w pomieszczeniu. Przekłada się to na swobodę projektowania oraz na praktyczne, bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni.
Podsumowując, szafki kuchenne są integralną częścią mebli kuchennych. A zabudowę meblową dla kuchni możemy mieć swoją, indywidualną i niepowtarzalną, w której decydujemy dosłownie o wszystkim oraz ładne, symetryczne meble w standardzie. Decyzja należy tylko i wyłącznie do nas.

Dobra rada na koniec: aby uniknąć wszelakich problemów pojawiających się podczas montażu, najpierw zdecydujcie o modelach oraz producentach sprzętu AGD aby znać ich wymiary, a dopiero w następnej kolejności produkujmy meble do kuchni na zamówienie. Jeśli szukacie producenta kuchni na wymiar w Bydgoszczy i okolicach, to zapoznajcie się z ofertą firmy Mobiliani.